Sosyal medya trendleri 2017

1- Canlı Video İçerikler Daha Popüler Hale Gelecek

2017 yılında canlı video içerikler geçtiğimiz seneye oranla daha büyük bir sıçrama yaşayacak. Geçtiğimiz yıl bu tip içeriklerin kullanım oranı %14 düzeyinde kalırkenSocial Media Examiner’e göre bu oran içinde bulunduğumuz senede %43’e kadar artacak.

2- Marka Mesajlaşma Uygulamaları Çoğalacak

Günlük hayatta yalnızca WhatsAppFacebook Messenger ve WeChat benzeri uygulamaları kullananın siz olduğunuzu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Tüm dünya çapında mesajlaşma uygulamalarını 4 milyardan fazla insan kullanıyor. Bu da markaların kullanıcılara kolayca erişmesi ve direkt iletişime başlaması anlamına geliyor.

 

3- Sosyal Medya Satışları E-ticaret’in Bel Kemiği Oluyor

Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest markalara ürünlerini doğrudan uygulamalar aracılığıyla satışa sunmak için birçok yol sunmaya başladı. Hatta son olarak Snapchatde bu konuda önemli bir test çalışması gerçekleştirmeye başladı.

Aimia’nın açıkladığı rapora göre müşterilerin %56’sı bir ürün satın almadan önce markayı sosyal medya kanalları üzerinden mercek altına alıyor ve yine kullanıcıların %31’i sosyal medya kanalları aracılığıyla satın alma işlemini tamamlıyor. Oranlar geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında hala düşük gibi görünüyor olabilir ancak ilerleyen zamanda bu oranların ışık hızında artacağı şimdilik tüm sosyal medya uzmanlarının ortak görüşü.

4- Sanal Gerçeklik Oyuna Dahil Olacak

Geçtiğimiz yıl içinde, tüm dünyada internet erişiminin %75’i video içeriklerle tüketilmiş. Yani artık video içeriğin her türlüsü kullanıcılar için ilk tercih sebebi oluyor. Elbette kullanıcılar söz konusu video içerikler olduğunda farklı deneyimler konusunda aç. 360 derece ve arttırılmış gerçeklik içerikleri ilgi odağı oluyor.

Teknolojik gelişmelere paralel markaların VR alanında daha fazla çalışma yapıyorlar. Sosyal medya kullanıcılarının da bu içeriklere karşı daha hassas hale gelmesi bekleniyor. Özellikle turizm gibi alanlarda sosyal medyadaki kullanıcılar VR’ı deneyerek karar vermeyi oldukça çekici buluyor.

5- Hikayeler Konusunda Markalar Instagram’ı Seçebilir

Snapchat’in kendine has özelliğini kopyalayarak boyut değiştiren Instagram, markalar için yeni sıcak deniz olma özelliğini taşıyor. 2016’nın Ağustos ayında hikayeler özelliğini kullanıma sunan Instagram, kısa süre sonra günlük 150 milyon kullanıcıyı bu özellikle ağırlamaya başladı.

 

Kaynak: DigitalKarga

Bir cevap yazın